Почетна Вести Минута молк од Руската црква за жртвите во Ница
Минута молк од Руската црква за жртвите во Ница

Минута молк од Руската црква за жртвите во Ница

183
0

Едно минутно молчење во знак на жртвите од терористичкиот напад во Ница, Франција. Така вчера почна седницата на Синодот на Руската православна црква.

Патријархот Московски и на цела Русија, Кирил пред седницата на Синодот изразил жалење на трагичниот настан.

sinod rpc 8-Во Ница, имаше луд терористички напад во кој загинаа околу 100 луѓе. Ние треба многу сериозно да размислуваме за тоа што се случува со човечката цивилизација, што се случува со човечката заедница . Овие размислувања треба да бидат придружени со молитва. Вистинскиот одговор на она што е тероризмот, може да се даде само во однос на состојбата на верските разбирања на современите човештвото. Мислам дека треба да се доближиме до вистинското, онтолошко разбирање на феноменот на тероризмот, изјави пред седницата на Синодот на РПЦ, Патријархот Кирил.

Минутното молчење било на негов предлог.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *