Почетна Вера Македонците во Австралија ја поништија одлуката за расчинување на Гаврил, масовно на првата литургија
GAVRIL 9
GAVRIL 8
GAVRIL 7
GAVRIL 6
GAVRIL 5
GAVRIL 4
GAVRIL 3
GAVRIL 2
GAVRIL 1

Македонците во Австралија ја поништија одлуката за расчинување на Гаврил, масовно на првата литургија

2.81K
22

Игуменот Гаврил ја отслужи првата литургија по одлуката на Владиката Петар да го расчини. Во знак на поддршка на Отец Гаврил за Успението на Пресвета Богородица во црквата „Света Петка“ во Рокдејл дојдоа огромен број верници од Сиднеј.

Сите кои денеска биле на литургијата му ја искажале својата неизмерна поддршка на Игуменот. Македонците во Австралија велат дека одамна немало ваква посетеност на една Литургија во црквата „Света Петка“, која со години беше во судски спорови со Владиката Петар.

Оваа масовна посетеност на литургијата што ја отслужил Игуменот Гаврил е јасна порака дека за македонските верници во Австралија одлуката за негово расчинување нема никаква важност.

 

 

Коментар(22)

 1. Прекрасна вест 🙂 Секоја фотографија носи духовна радост и љубов.

  Мајка Богородица ги чува своите деца ?

  За многу години празникот 🙂

 2. Македонците од Австралија немаат канонско право да поништуваат одлуки за расчинување. Не се тие ни владици, ни патрици.
  Оваа богослужба не е богослужба, тие што се причестиле не се причестени, колачите што ги кренале не се осветени, а црквата повторно е осквернета. Што ли згрешила света Петка Рокдејлска, стално да ја осквернуваат распопи? 
  Зашто и да не биде потврдена одлуката за расчинување на монахот Гаврил, дури и да му биде вратен свештеничкиот чин, тој не смее да богослужи дури да се докажи дека е невин. Жалам поради неговата непослушност.

  1. Мете, пази да не се заштркнеш од толку зборење, земи здив :))))
   Кој го расчини отец Гаврил? Надлежниот му владика Тимотеј? 😉

   1. Аргиретче драга, ти благодарам што се грижиш за мене. Терминот „заштркнување“ не ми е познат.
    Ако братот Гаврил не бил под владиката Петар, немало да го расчини. Ги знае барем дедо Петре каоните подобро и од мене и од тебе. Што се секираш? 🙂

    1. Мете, мил пријателе, не е проблем ако не ти е познат терминот „заштркнување“, ќе ти преведам. 😉 Тоа е тетовски дијалект и означува “ќе се задавиш од плуканка и немање воздух“.

     А тоа е интересното, што отец Гаврил никогаш не бил под владиката Петар, а сепак владиката вака се бламира. Еве ти доказ https://www.facebook.com/SvProhorPchinski3/photos/pcb.472623872862895/472620242863258/?type=3&theater

     Сега, каде е твојот доказ дека отец Гаврил бил под владиката Петар? Ајде да видиме канонски прием, молам! 😉

     И едно е да ги знаеш каноните, а сосема друго е дали ги исполнуваш. Да ги исполнуваше владиката Петар тие канони, уште минатата година, кога му беше посочено пред стотици верници, ќе го расчинеше твојот роднина – игуменот Никодим – за нарушување на постот и мрсење. Ама он изгледа си имаше друг план – да си го чува како жртвено јагне пред властите на Австралија. 🙁

 3. Ova e normalno za liturgiite so O.Gavril
  Polni crkvi so vernici kade i da sluzi toa go panicheshe i go panichi administratorot Petar i negovite vnuci od popovi bidejki nivnitr litugii ne bea ine se poseteni!

 4. Vo Sv Petka imashe tolku mnogu narod, kako da beshe Bozik ili Veligden. Liturgijata so Otec Gavril beshe mnogu ubava. Lugeto ja znaat vistinata. Fala mu na Boga i na Presveta Bogorodica.

 5. Нема потреба од било каков коментар .Сликите кажуваат се .

 6. Не дека го подржувам расчинувањето на отец Гаврил но да не се почитува одлуката на архиереј на МПЦ е тоа не е правилно,без разлика за кој владика се работи…

 7. Отец Гаврил ја почитува одлуката на својот надлежен архиереј, Митрополитот Тимотеј. Не е правилно да се почитуваат одлуки на ненадлежни архиереи.

 8. Za koe Kanonsko pravo zboruva Metodi? Petrevoto li kanonsko pravo? kako prvo toj ne gi pocituva kanonite. ednas ke se soglasi za vtora eparhija pa posle ke rece pu pu ne vazi. Kako trgnala rabotata Petre ke gi rascini site vladici od Sinodot po negov sopstven terk od Dogmi i kanoni.

  1. Не сте во право за втората епархија. Јас овде изнесов докази од уставот на МПЦ, дека епархија може да оддели само црковно-народен собор, по предлог на синодот. Така да владиката Петар е во право кога вели дека нема две епархии во Австралија, а не е поделена ни полошко-кумановската епархија.
   http://religija.mk/telegraf-vladikata-petar-tvrdi-deka-igumenot-gavril-mu-prakal-pari-mitropolitot-naum/

   1. Александар (Преспанец), создавањето на втора Епархија е во тек, со оглед на тоа што голем дел црковни општини масовно се одделуваат и заминуваат од кај владиката Петар. Неговата титула сеуште гласи Администратор Австралиско-НОВОЗЕЛАНДСКИ, а целата црковна заедница од Нов Зеланд веќе е под управа на владиката Тимотеј. Значи, многу работи не се официјално ажурирани. Инаку, Синодот веќе неколку години претходно одлучи сите црковни општини во Австралија и Нов Зеланд што не сакаат да се со владиката Петар, непречено да се префрлат под раководство на владиката Тимотеј http://www.mpc.org.mk/vest.asp?id=5327

    Од друга страна, фактот дека владиката Петар НЕМА НИКАКВО КАНОНСКО ПРАВО да го расчини отец Гаврил, со ништо не може да се смени.

    п.с. деновиве ќе Ви одговорам на коментарот каде што си ја започнавме дискусијата. Сега сум малку во гужва…

 9. …”Она е Црквородица. Она е нашата Мајка, а ние сме Нејзини деца. Она е нашата Владичица Богородица и Секогашдева Марија.”

  Otec Gavril nikogash ne ke bide raschinat od vladikata Petar poshto vladikata Petar ne go ima toa pravo nad Otec Gavril I nikogash nema da go ima!

  The only thing Bishop Petar is doing is digging himself a deeper hole of discrimination and defimation, if there will be any civil case he is packaging it all up nice and neatly for the authorities to take over.. anyway..

  Father Gabriel will continue to thrive in God and so will the churches he serves in because the faithful follow grace not hate speech…

  God is Great!

 10. Da, vo pravo e Prespanec!
  Sigurno i dedo Kiril e ziv, samo vonzemjanite ni go kidnapiraa.
  Uaaa za amerikancite koi ni go lazat narodot.

 11. Dedoto Petar kako raschinet so prichinite shto se navedeni od dedo Gavril ne se opravda vo nikoj sluchaj tuku so shtrajkovi bil vraten . Sega povikan od policijata za istoto shto go pravel cel zivot, pak ne se opravda deka e nevin. I sega za izmisleni dela Otec Gavril trebalo da se pravda, a na kogo, na vas shizici koi vistinata ne vi znaci nishto. Koj ste be vie dvatrojca i cija pravda terate. Nie mislime so vistinata shto ja svedochime utre pred Bozji sud da se spasime a vie so vashata kaj ke odite. Znaete deka gore samo pravednite ke pominat. Zatoa narodot i veruva na taa liturgija prinesena od O.Gavril i nivnite darovi Gospod ke gi primi. A kamo vi vas darovi za Boga?

 12. Ne gresete dusa! Dedo Petre ne bese uapsen, samo go povikale vo policija da kaze sto znae za kavgata megju negovite duhovni ceda.
  A toj kako dobar pastir, nemal pojma za sto se sudat Gavril i Nikodim.
  Ej narode moj hristijanski!
  Dedo Petar go nateral Nikodim da go sledi i da go snima Gavril, da mu ja krade postata, i seto toa da mu go dostavuva nemu na dedo Petar

 13. E toj dobar pastir-dedo Petar koga vide policija se otkaza i od Gavril i od Nikodim, izbega i go ostavi stadoto.
  Samo edno ne mozam da razberam, ako Gavril kako igumen koj nikogas ne bil blagajnik vo Donibruk (zasto blagajnik bese o.Tone Gulev) i nikogas nemal kontakt so pari vo manastirot uspeal da ukrade 217000 dolari za 10 godini vo Avstralija, sto li ke otkrie federalnata policija vo Avstralija za dedo Petar?
  Toj vo avstralija e 21 godina kako vladika i ima direkten kontakt so pari, zasto licno toj (namesto blagajnicite) e potpisnik vo centralniot register vo Avstralija.
  Policijata jasno kaza, dedo Petar e UAPSEN za KRAZBA i LAZNO SVEDOCENJE.

  P.S. Samo sekoja mu cest na dedo Naum, kako uspea da fati tolku vrski vo Avstralija za da go namesti dedo Petar, a vo avstralija nema ni pojdeno. Ami ako imase pojdeno sto ke bese so dedo Petar, mozebi i kjotek te jadese vo policija.

  P.P.S
  Dedo Petar e ARAMIJA i LAZGO! Policijata toa ke go dokaze. Avstralija e seriozna zemja so seriozni institucii, zalno sto na 70 godini ke pocne da se odmotuva klopceto!

 14. Отец Гаврил каде и да оди ги собира лугето околу себе. Не ги дели на овие и оние. Како што добар пастир си ги собира овците, така и Отецот Гаврил си ги собира стадото.
  Лугето се црква.
  Бадијала му на некој Владика згради…, бадијала на некој Владика познавање канони, ако со тоа си го растура стадото, односно си ги дели лугето на овие и оние.

 15. Peter e lazen vladika. negovite odluki ne vazat za nikogo. Toj samo figurira vo MPC. Neka dojde mene da me rascini.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *