Почетна Коментар Како на Пахомије му беше опростено „грдото“ минато
Како на Пахомије му беше опростено „грдото“ минато

Како на Пахомије му беше опростено „грдото“ минато

794
0

Врањскиот владика Пахомије, од сите епископи на СПЦ, има најмногу путер на главата, но одамна му е простено „грдото минато“, ако некогаш црковниот и државниот врв за нешто и воопшто му замерувале. Тој беше обвинет за педофилија, но случаите се застарени. Се најлошо зборуваше за Македонската православна црква, еднаш му беше забранет и влез во Македонија, а сега ја пречекува македонската делегација на нејзиниот Ден на републиката.

На 2 август, Пахомије повторно се најде во центарот на вниманието на јавноста кога во манастирот Прохор Пчињски му врачи одликување на Министерот за надворешни работи, Никола Селаковиќ и на Директорот на Безбедносната информативна агенција, Братислав Гашиќ, каде беше присутен Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски.

„Илинден“ е Денот на Републиката во Северна Македонија, кој во тој манастир го прославија делегациите на Србија и Северна Македонија.

Српската делегација ја сочинуваа министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ и епископот врањски, Пахомије, како претставник на СПЦ.

За потсетување, манастирот Прохор Пчињски годинава беше одликуван на Денот на Државноста со Орден од прв степен, а орденот во име на манастирот го прими владиката Пахомије, што тогаш предизвика и критики од голем дел од јавноста.

Пахомије беше осомничен за сексуална злоставување на четири момчиња во периодот од 1999 до 2002 година и тоа во службените простории на Врањската епархија.

Случајот најмногу го следеше весникот „Врањске ноине“, а нивниотт тогашен уредник Вукашин Обрадовиќ за „Данас“ оценува дека Томислав Гачиќ, алијас владиката Пахомије, е можеби најдобриот пример „низ какви искушенија поминуваат Божјите пастири“.

-Врањскиот владика, имено, Македонија со години упорно ја нарекуваше Стара Јужна Србија, не ја признаше ниту оваа соседна земја, ниту македонскиот народ, а не ја ни споменуваше МПЦ. Дури и во манастирот Св. Во Прохор Пчињски со години живееше извесен Трајко Кметовиќ, неформален водач на Србите во Скопска Црна Гора, по кого трагаше и македонската полиција, вели Обрадовиќ.

Тој додава дека поради ваквите ставови еднаш добил и забрана за влез во Македонија.

– Сепак, следејќи ги актуелните трендови, владиката Пахомије брзо се префрли на нова патека. Летово беше домаќин на државната делегација на Северна Македонија и чиноначалствуваше со колегите од МПЦ. Што ќе се рече, чудни се Господовите патишта, честопати неразбирливи. Томислав, пак, сака да го комбинира духовното и световното. Тоа го покажа во јуни минатата година кога му го врачи орденот на Александар Вучиќ по повод 950-годишнината од основањето на манастирот Прохор Пчињски – истакнува Обрадовиќ.

На Св. Илија, додава тој, ја продолжи традицијата со одликувања на министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ и директорката на БИА Братислава Гашиќ.

– Очигледно обвиненијата и судењето за педофилија беа заборавени. И политичарите, како и Бог, се тука да простат. Со ордени тоа им оди многу полесно, а тоа многу добро го знае Пахомије. И тој е во право – вели Обрадовиќ.

На прашањето дали на Пахомије му е заборавено „грдото минато“, религиозниот аналитичар Владимир Вељковиќ одговара потврдно.

– Судејќи според новата улога што ја доби, како одговорен за историскиот локалитет на македонската државност, чија примарна задача е да биде домаќин на државните претставници на Македонија и Србија, нема сомнеж дека претходно му е заборавено се. Ако некогаш и му било земено за грев – укажува нашиот соговорник.

Во 2002 година, врањскиот владика Пахомије беше обвинет за сексуално злоставување на четири момчиња во периодот од 1999 до 2002 година во службените простории на Врањската епархија.

Во кривичните пријави момчињата навеле дека ги допирал, ги милувал и ги терал да се „дружат“.

Општинскиот суд во Ниш го ослободи Пахомиј во два од тие четири случаи поради недостиг на докази, додека во другите два случаи застареноста во 2006 година.

Во 2007 година Врховниот суд на Србија утврди дека за време на судењето на Пахомије имало сериозни пропусти од пониските судови, но до повторување на судењето не дојде, бидејќи законот не го дозволува тоа.

Но, во март 2013 година, Основното јавно обвинителство во Врање покрена истрага против него бидејќи магационер во Епархијата го обвини за малтретирање, што се случило во 2003 година.

Обвинителството по една година истрага посочи дека нема причина да се покрене кривична постапка против Пахомије.

За време на сите овие судски постапки Пахомије остана на висока функција во СПЦ, односно на функцијата епископ врањски.

/Данас.рс

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *