Почетна Вера Игуменот Гаврил меѓу Македонците во Перт (ВИДЕО)

Игуменот Гаврил меѓу Македонците во Перт (ВИДЕО)

319
0

Игуменот Гаврил од 19 мај, четврток е во посета на Црковната општина на МПЦ, „Свети Никола“ во Перт во Австралија.

Заедно со локалниот свештеник Отец Станко, ќе служат литургија за големиот христијански празник на сесловенските просветители, „Светите Кирил и Методиј’“ на 24 мај во вторник.

По доаѓањето во Перт, отец Гаврил денеска ја служел првата неделна литургија во црквата „Свети Никола“, заедно со парохискиот свештеник. Денешната литургија воедно е и посветена на патрониот празник на оваа црква, а тоа денот кога се одбележува преносот на моштите на св. Никола.

Доаѓањето на најпочитуваниот монах на МПЦ во Перт за Македонците за оваа црковна општина е посебно значаен и претставува голем настан.

ГАЛЕРИЈА:

ВИДЕО:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *