Почетна Вера Христос воскресна – славете Го!
Христос воскресна – славете Го!

Христос воскресна – славете Го!

297
0

Македонската православна црква во сите храмови и манастири, по полноќ ја објави најрадосната вести за Христијаните, Воскреснието Христово.

15Синоќа во сите храмови се пееше „Христос воскресна од мртвите“, а по опходнот на црквите, верниците ги кршеа првите велигденски јајца, поздравувајќи се „Христос воскресна-навистина воскресна“.

Централната прослава за Велигден беше во Скопје, во Архиепископскиот соборен храм, „Св.Климент Охридски“, каде веста за воскресението ја објави Поглаварот на МПЦ, Архиепископот Стефан.

16Од преставници на државата на полноќната воскресна литургија беа, директорката на Комисијата за односи со верските заедници, Валентина Божиновска и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски.

Православните Христијани со порздравот, „Христос воскресна-навистина воскресна“ ќе се поздравуваат се до Спасовден.

Слушнете го говоорот на Архиепископот. г.г Стефан.

Опход на Црквата и објавување на Воскресението.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *