Почетна Вести Франциск до Путин: Се молиме за Вас
Франциск до Путин: Се молиме за Вас

Франциск до Путин: Се молиме за Вас

129
0

Поглаварот на римокатоличката црква, Папата Франциск го осуди убиството на рускиот амбасадор Андреј Карлов.

Франциск испратил телеграма со сочувство до претседателот на Русија Владимир Путин.

papa-francisk-12-Светиот Отец изразува сочувството до сите кои тагуваат, а на посебен начин до членовите на семејството на амбасадорот. Препорачувајќи ја душата на убиениот амабасадор Карлов на Семоќниот Бог, Папата ја гарантира на рускиот претседател како и на сите жители на Русија духовната солидарност во оваа време и порача дека се моли за нив, пишува во телеграмата испратена од Ватикан до Москва.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *