Почетна Вера Достојно чествување на Светите Апостоли Петар и Павле во Тетовско-гостиварската епархија
17
16
15
14
13
12
11
10
9
7
6
5
4
3
2
1

Достојно чествување на Светите Апостоли Петар и Павле во Тетовско-гостиварската епархија

173
0

Споменот за Светите Апостоли, Петар и Павле одбележан во Тетовско-гостиварската епархија. Митрополитот г. Јосиф денеска за Павловден, денот кога Црквата го чествува Соборот на  12 – те апостоли богослуже Света Златоустова литургија во храмот „Св. Петар и Павле“ во с. Горна Баница – гостиварско, во сослужение на свештеници од Гостиварското архиерејско намесништво.

По литургијата било извршено осветување на новите фрески во храмот, новата камбанарија и ново изградената трпезарија.

Претходниот ден  Митрополитот Тетовско-гостиварски служел во храмот „Св. Јован“ во с. Беловиште – Тетовско.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *