Почетна Репортажа Видео Документарен филм „Соборна“ – како се градеше соборниот храм во Скопје?

Документарен филм „Соборна“ – како се градеше соборниот храм во Скопје?

754
0

Оваа година на 12 август, беа одбележани 30 години од осветувањето на Соборниот Храм Свети Климент Охридски во Скопје, најголемата црква на МПЦ-ОА.

Овој храм 30 години е Соборна црква во која се служат централните литургии за големите христијански празници.

Но, како е градена оваа црква, која е нејзината историја. МТВ, сними документарен филм за 30 години од осветувањето, во кој ќе дознаете многу детали околу овој уникатен православен храм.

Погледнете.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *