Почетна Вести Бугарија ја гради првата црква на БПЦ во Африка
Бугарија ја гради првата црква на БПЦ во Африка

Бугарија ја гради првата црква на БПЦ во Африка

185
0

bugarija jar 1Бугарската православна црква ќе гради храм во Јужноафриканската република. Камен-темелникот на првата бугарска црква во Африка бил поставен вчера. Црквата ќе се гради во Мидранд, град помеѓу Јоханесбург и Преторија.

Како што пишуваат бугарските медиуми, осветувањето на почетокот на изградбата на црквата посветена на бугарскиот Светител Јован Рилски Чудотворец, го направил Архиепископот на Преторија и Јоханесбург, Дамаскин, кој е дел од Александриската Патријаршија. Во црковниот чин учествувал и свештеникот на БПЦ кој ги опслужува бугарските верници во ЈАР.

Местото за изградбана црквата е купено со пари од буџетот на Бугарија и приватни донатори. Црквата ќе се гради со донации.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *