Почетна Вера Богослужби за Прочка и во Гостивар и во Тетово

Богослужби за Прочка и во Гостивар и во Тетово

247
0

Тетовско-гостиварскиот Митрополит Јосиф на 13 март  2016 година на Велики Поклади, кај народот попознат како Прочка, служеше во Гостивар и присуствуваше на вечерната литургија во Тетово.

Утрово во Соборниот храм „Пресвета Богородица“ во Гостивар, во сослужение со свештеници од Гостиварското намесништво била служена света литургија.

Вечева пак во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово беше отслужена вечерна богослужба. Верниците и свештениците меѓусебно побарале прошка.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *