Почетна Вести Блер: милиони муслимани некомпатибилни со современиот свет
Блер: милиони муслимани некомпатибилни со современиот свет

Блер: милиони муслимани некомпатибилни со современиот свет

128
0

Поранешниот премиер на Велика Британија Тони Блер повика на подигнување на воената способност со цел да се поразат терористите бидејќи како што изјави, „милиони муслимани фундаментално се некомпатибилни со современиот свет“.

islam slikaВо интервју за Индепендент, Блер отфрлил тврдење дека исламска држава е „група од неколку десетици илјади испрани мозоци“. Тој додава дека ИД не сака дијалог туку доминација и затоа треба да бидат поразени.

Блер повика на создавање план за национални антитерористички сили.

– Мора да ја подигнеме воената способност што може да се спротивстави и да ги порази терористите каде и да тие се обидуваат да држат територија. Ова е вистински предизвик за Западот, изјави Блер.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *