Почетна Вести Свет Благодатниот оган слезе во црквата на Христовиот гроб во Ерусалим

Благодатниот оган слезе во црквата на Христовиот гроб во Ерусалим

410
0

Во Храмот на Светиот гроб во Ерусалим и денеска се појави Благодатниот оган, едно од чудата во православието што секоја година се случува на Велика сабота пред Воскресението Христово – Велигден.

Вообичаено во Црквата на Светиот гроб и во нејзина близина во Ерусалим на овој ден се собираат илјадници православни верници, кои по слегувањето на Благодатниот оган го преземаат од рацете на ерусалимскиот патријарх и го пренесуваат понатаму.

Претставници на помесните православни цркви ќе го преземат Благодатниот оган од аеродромот во Тел Авив и ќе го пренесат во своите земји.

Благодатниот оган од Ерусалим вечер ќе пристигне и во Скопје. Ќе биде преземен од свештени лица на Скопскиот аеродром и пренесен низ епархиите на Македонската православна црква.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *