Почетна Вести Архиереј на Цариград се сретна со непризнатиот Украински Патријарх Филарет
Архиереј на Цариград се сретна со непризнатиот Украински Патријарх Филарет

Архиереј на Цариград се сретна со непризнатиот Украински Патријарх Филарет

181
0

Вселенската патријаршија продолжува д аги одржува контактите со непризнатата Украинска православна црква – Московски Патријархат. Како пто објавуваат руските медиуми, минатата недела на 14 јули во Киев на средба со Патријархот Филарет бил Архиерејот на Цариградската патријаршија, Јуриј.

carigrad i filaretНа информациите за оваа средба веднаш реагирал одделот за надворешни работи на Украинската православна црква – Московска Патријаршија, посочувајќи дека жалат што претставникот на Вселенската Патријаршија не остварил средба со каконскиот еписко, Митрополитот Онуфриј.

-Ваквите состаноци се спротивни на духот на црковните канони и канонскиот поредок на интеракција помеѓу епископите во православниот свет и духот на единството на Црквата. Се надеваме дека ова е несреќно недоразбирање и нема да влијае на традиционално топли и пријателски односи меѓу Украинската Православна Црква и Цариградската патријаршија, стои во реакцијата на УПЦ-Московска патријаршија.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *