Почетна Вести Заев и Пендаровски на ифтарска вечера

Заев и Пендаровски на ифтарска вечера

152
0

Премиерот  Зоран Заев и Претседателот Стево Пендаровски  вечерва биле гостин на ифтарска вечера организирана од Стопанската комора на Северо-Западна Македонија, по повод светиот месец Рамазан.

-Рамазан е и празник кој не учи дека сите имаме должност да им помагаме на другите, да реагираме и да помагаме да се исправи неправдата, ако му е некому нанесена. Да го даваме најдоброто од себе за да создаваме заедница во која сите сме еднакви. Наша должност е да си служиме и да си помагаме едни на други. Овие вредности се испреплетуваат низ сите вредносни системи на различните верски традиции во нашата земја. Тоа е големата вредност на овие наши заеднички простори во кои сме упатени едни на други зашто цврсто не поврзуваат вековните меѓусебни уважувања, изјавил Заев на вечерата.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *