Почетна Вести Христијанство Српскиот Патријах обзнани – СПЦ прифаќа Автокефалност
Српскиот Патријах обзнани – СПЦ прифаќа Автокефалност

Српскиот Патријах обзнани – СПЦ прифаќа Автокефалност

1.97K
2

Аплаузи во соборниот храм Свтеи Климент Охридски, откако Српскиот Патријарх обзнани дека Соборот едногласно прифати автокефалност за МПЦ ОА.

Видов пред некој ден и сега радост и љубов во очите на сите вас. Гледам обвска и задача за нас архиереите а тоа е дека вашата љубов и молитви во Белград и овде го надминаа искушението ни да Бог направи чудо, да разбреме дека сме едно и дека не можеме едни без други.  А сега ви носиме уште една вест. Собороот на СПЦ едногласно излезе во пресрет на молбата на МПЦ ОА каде Соборот благослоував прифаќа и признава автокефален статус, изјави српскиот Патријарх.

 

Коментар(2)

  1. Да ли ће сада да се извине Марјан Николовски македонским владикама и патријарху Порфирију??? Срам да га буде за све што је писао!

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *