Почетна Вера Владиката Агатангел десет години повторно на тронот на Повардарската епархија
23
22
60
24
23
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
5
4
3
2
1

Владиката Агатангел десет години повторно на тронот на Повардарската епархија

470
1

Митрополитот Агатангел одбележа 10 години од повторното назначување за надлежен архиереј на Повардарската митрополија.

Јубилејот бил одбележан со Литургија на денот на Светиот апостол и евангелист Јован Богослов, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“.

Во присуство на голем број верници, свештениците од Епархијата му подариле крст и панагија, посакувајќи му долги години на ваков плоден и ревносен начин да ја продолжи својата архипастирска дејност.

Владиката Агатангел претходно беше Митрополит на Брегалничката епархија од 2000 година. Пред да замине во Штип беше Архиереј на Повардарската епархија, назначен непосредно по неговиот избор за Владика во МПЦ. Член на Синодот на МПЦ е од 1998 година.

ГАЛЕРИЈА:

Коментар(1)

  1. На многаја лета свет владико!
    Долгоденствујте љубен дедо Агатангеле! Да даде Бог уште многу години да го пасите Вам повереното Ви стадо Христово. Да градите уште многу цркви и манастири, да издавате уште многу книги и молитвеници, да го обновувате светотаинскиот живот во Вашата епархија! Успешно да се борите против сектите, ересите, расколите, а особено против унијатите! И Вие, а не унијатот Киро Стојанов да изградите манастир во Паљурци.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *