Почетна Вера ВИДЕО: Осветена првата црква на гробишта надвор од Македонија

ВИДЕО: Осветена првата црква на гробишта надвор од Македонија

757
0

Преспанско- пелагонискиот Митрополит и Администратор австралиско-новозеландски, Петар за време на канонската посета на Епархијата во Австралија ја осветил капелата Света Троица, што претставува единствена црква изградена на гробишта, надвор од Македонија.

Владиката Петар во Австралија присуствуваше од 28 јануари до 07.февруари 2016 година. Како што соопштуваат од Епархијата Владиката Петар богослужел во црквите „Рождество на Пресвета Богородица“, манастирот „Свети Прохор Пчински“, „Света Злата Мегленска“ – Вереби, црквите „Свети Никола“, „Света Петка“, „Свето Христово Воскресение“.

На 30 јануари 2016 година, во црквата Свети Никола, во свештенички чин, Владиката го ракоположил ѓаконот Лазо Лазарески.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *