Почетна Вера МПЦ-ОА В сабота и недела голема прослава за Свети Наум во Манастирот во Охрид
В сабота и недела голема прослава за Свети Наум во Манастирот во Охрид

В сабота и недела голема прослава за Свети Наум во Манастирот во Охрид

292
0

Дебарско-кичевската епархија организира голема прослава за денот на „Свети Наум Охридски“. Во сабота на 2. јули, сабота, во манастирот „Свети Наум Охридски“со почеток 19.00 часот ќе биде служена празнична вечерна богослужба за празникот.

Manastir sveti naumНа вечерната богослужба ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски г.Тимотеј.

Следниот ден 3. јули, недела, со почеток во 9.00 часот Владиката Тимотеј и игуменот на Манасторот, Архимандритот Нектариј ќе служат света архиерејска литургија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *