Почетна Вести Средба на Папата со поглаварот на Англиканците
Средба на Папата со поглаварот на Англиканците

Средба на Папата со поглаварот на Англиканците

49
0

Папата Франциск организираше аудиенција за поглаварот на Англиканската црква, надбискупот на Канербери Џастин Велебеј, како и за други претставници на Англиканската црква.

papa-i-anglikanciОваа средба, како што оценил Франциск го потсетила на историската средба помеѓу Папата Павле VI и надбискупот Рамсеј пред 50 години, која доведе до постепено зближување на теолошкиот дијалог.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *