Почетна Вести Регион СПЦ во одбрана на Руската Црква – Вартоломеј донесе катастрофална одлука

СПЦ во одбрана на Руската Црква – Вартоломеј донесе катастрофална одлука

501
0

Српскиот патријарх Иринеј ја оценува како катастрофална одлуката на Вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на Автокефалноста на Украинската православна црква потенцирајќи дека тој тоа право го нема.

Иринеј во изјава за ТВ Храм, телевизијата на СПЦ вели дека треба сите православни цркви да се солидаризираат со Руската црква и да му одговорат на Вартоломеј.

Погледнете ја изјавата на Српскиот Патријарх.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *