Почетна Вести СПЦ демантира: златото и среброто е тука
СПЦ демантира: златото и среброто е тука

СПЦ демантира: златото и среброто е тука

85
0

ruzica crkva 1Српската православна црква најостро ги демантира пишувањата во српските медиуми за исчезнати 4 килограми злато и сребро од црквата на Калемегдан. Во демантот на СПЦ стои дека информацијата заснована на анонимни избори од СПЦ е неточна.

-Вистина е дека од среброто кое се споменува се направени престолни крстови и свеќници за „Чесната трпеза“, а додека намерата за изработка на златен путир е откажана, така што на црквата Ружица и е вратена точна пазарна вредност за рафинираното и преработено злато (кое потекнува од накитот кој го оставаат верниците  иво црквата), стои во демантот на СПЦ.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *