Почетна Вести Рускиот патријарх ги осуди терористите од Брисел
Рускиот патријарх ги осуди терористите од Брисел

Рускиот патријарх ги осуди терористите од Брисел

65
0

Патријархот Московски и на цела Русија Кирил ги осуди терористичките напади во Брисел и испрати сочувство до кралот на Белгија Филип.

-Длабока тага во моето срце предизвикаа вестите за експлозии во Брисел, во кои загинаа десетици животи и предизвика страдање на стотици луѓе. Нехумани дела на терористите се обидуваат да се наметнат во светот како идеологијата на насилство.

Руската православна црква сочувствува со сите оние кои како резултат на трагедијата ги изгубиле своите сакани. Милостивиот Господ да им ја даде храброста и духовната сила за брзо закрепнување на повредените, напишал Кирил во телеграмата со сочувство.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *