Почетна Вести Романски архиепископ обвинет за проневера на 300.000 евра и примање мито
Романски архиепископ обвинет за проневера на 300.000 евра и примање мито

Романски архиепископ обвинет за проневера на 300.000 евра и примање мито

394
0

Романското обвинителство подигна обвинение против архиепископот на Томи (древно име на Кустенџа) Теодосиј за проневера на европски средства во износ од 300 000 евра.

Високиот романски архиереј е обвинет дека поднесувал лажни документи за добивање на европска субвенција за обработката на лозја и овоштарници во областа Констанца, додека всушност насадите биле искоренети. Црквата е влезена во сопственост на земјиштето во 2002 година, кога локалното производство на вино било барано во целата земја.

Во понеделник на излез од Апелациониот суд архиепископот Теодосиј изјави дека обвиненијата против него не се оправдани и дека е невин.

DNA - IPS TEODOSIE, ARHIEPISCOPUL CONSTANTEI SI TOMISULUI-Јас не се плашам дека сум неправедно обвинет, но преку мене се посрамоти Црквата. Убеден сум дека нема да се најдат докази за ова обвинување, но одек од скандалот ќе остане на целата Црква”, изјави архиепископот Теодосиј.

Адвокатот на архиепископот тврди дека локалната епископ не само што не е направил злоупотреба, туку и самиот дал средства за да го помогне зачувувањето и обработката на лозјата кои се локален живот.

Во однос на другото обвинение за примање мито од 500 евра од страна на фаворизирана од евросубсидната фирма, адвокатот вели дека располагаат со видеозапис на кој се гледа дека архиерејот категорично одбива да го прифати пликот што му бил предложен.

Архиепископот е обвинет и дека добил поткуп од 850 евра за да за да запише студент на Богословскиот факултет на Универзитетот “Овидиј”, кој се наоѓа под духовен надзор на архиерејот.

Тој е ставен под судска контрола “без право да ја напушти земјата” за период од 60 дена, сметано од 17 октомври, додека тече истрагата.

Од Романската патријаршија изјавија дека судските контроли не се пресуда и сметаат архиепископот на Томи за невин додека судот не се произнесе конечно. Поради оваа причина нема да му бидат наметнати црковни санкции.

Државната комисија за борба против корупцијата започна проверка и во други епархии во земјата. Во локалните медиуми се појави информација дека обвиненија може да бидат покренати и против Архиепископот на Крајова и Митрополит на Олтенија Иринеј, но од епархијата негираат дека таму има финансиски проверки од страна на државни органи.

/ДВЕРИ.БГ

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *