Почетна Вести Порака на турскиот поглавар Ѓормез за ноќта на судбината
Порака на турскиот поглавар Ѓормез за ноќта на судбината

Порака на турскиот поглавар Ѓормез за ноќта на судбината

163
0

islam slikaПретседателот на Исламската верска заедница на Турција, Мехмет Ѓормез по повод Лејлетул Берат, предвесникот на месецот на постот Рамазан објави порака во верниците.

Ѓормез во пораката посочува дека овие свети ноќи кои претставуваат станици за пресметувањето на луѓето, исто така претставуваат извонредна можност за повторно преиспитување на нашето постоење.

-Секој верник во оваа света вечер треба да се држи настрана од лошотиите и уште еднаш да одлучи дека треба да ги затвори патиштата кои водат кон злото, вели турскиот поглавар во пораката.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *