Почетна Вести Христијанство Плочата од црквата Рождество на Пресвета Богородица со бугарски натпис ќе биде заштитена
Плочата од црквата Рождество на Пресвета Богородица со бугарски натпис ќе биде заштитена

Плочата од црквата Рождество на Пресвета Богородица со бугарски натпис ќе биде заштитена

525
4

Министерството за култира ќе ја заштити меморијалната плоча од некогашниот храм „Рождество на Пресвета Богоридица“, кој изгоре во пожар, а денеска на тоа место се наоѓа возобновениот храм кој го носи истото име.

Портпаролот на министерството за Култура, Петрит Сарачини ова го потврдил за бугарската агенција БГНЕС, потенцирајќи дека мермерната плоча со натпис, „Главна врата на Блгарската народна Црква“ од 1879 година е сочувана и таа стои во депоата на институциите.

Коментар(4)

 1. Би можеле да додадат на плочата И од која беше запалена и ограбена од Булгарските Нацисти.
  Скопје 1943 год.

  1. Воопшто нема потреба од погрешни шпекулации, старите Скопјани постојат и се живи сведоци,кој сведочат за некогашната величина на тој Храм со колку каратно злато имало по црковните предмети икони и
   фрески, Кој Бугарските окупаторски сили во тоа време со војската ја ограбиле и запалиле.
   Од нив можеш да слушнеш приказни од старите колена и од турско.
   Во овој лажен текст немаше како тогашните селани го измамиле султанот кој отишле дури до цариград за ферман за изградба на црквата итн…
   Само да знете дека тоа не е Бугарка Црква.Изградена е со пари и трудот на Трговците и народ на старите скопјани од тоа време.

 2. И шта сад ? Плоча из 1879 . говори да је то Бугрска , а плоча из 1313. у Старом Нагоричину где пише да је ту Цркву подигао “самодржац српски ” не говори ништа . Дајте браћо Македеонци не дајете се бугаризацији .

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *