Почетна Вести Папата ги повика бегалците на литургија
Папата ги повика бегалците на литургија

Папата ги повика бегалците на литургија

137
0

5000 бегалци в недела – 17 јануари, ќе присуствуваат на светата Литургија, што на плоштадот „Свети Петар“ ќе ја служи кардиналот Антонио Велјо.

Бегалците на миса ги повикал лично Папата Франциск, сакајќи на тој начин да го одбележи светскиот ден на бегалците. Пораката е дека прифаќањето на другите, значи да се прифати Бог.

Според предвидениот протокол по литургијата, бегалците групно ќе ја посетат и базиликата „Свети Петар“.

Папата во праката за светсакиот ден на бегалците посочува дека рамнодушноста и молчењето пред трагедијата на губење човечки животи нé прави соодговорни , потсетувајќи дека бегалците се браќа и сестри во потрага за подобар живот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *