Почетна Вести Обама: Целта на терористите е да ја ослабнат нашата вера
Обама: Целта на терористите е да ја ослабнат нашата вера

Обама: Целта на терористите е да ја ослабнат нашата вера

125
0

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека целта на терористите е „да ја ослабат нашата вера“ и да ги наведат луѓето да ги напаѓаат оние кои поинаку изгледаат или се молат.

BARAK 2Обама на велигденскиот молитвен доручек во Белата куќа апелираше луѓето да се спротистават на екстремистичките групи, како тие што неодамна изведоа напади во Белгија и во Пакистан.

– Таквите нападии би можеле да не доведат во искушение да ги отфрлиме странците и да им свртиме грб на луѓето на кои им е потребна помош и засолниште, посочи Обама.

Тој додаде дека овој Велигден има поголема тежина поради „ужасните дела на тероризмот“, додавајќи оти поголемиот број на жртви се христијански и муслимански жени и деца.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *