Почетна Вести Крвав масакар во дел од Багдад каде живеат шиити и христијани
Крвав масакар во дел од Багдад каде живеат шиити и христијани

Крвав масакар во дел од Багдад каде живеат шиити и христијани

220
0

Најмалку 125 лица загинале во двете експлозии што денеска беа регистрирани во Багдад, пренесе Би-Би-Си.

People gather at the site of a suicide car bomb in the Karrada shopping area, in Baghdad, IraqАмериканските медиуми наведуваат дека Исламска држава, преку онлајн соопштение, ја презеде одговорноста за првата експлозија во населбата Карада, во која се убиени 86 лица, меѓу кои има и 15 деца, а била предизвикана со детонирање на автомобил-бомба.

„Раша тудеј“ наведе дека станува збор за побогат дел од градот каде живее главно висока средна класа шиити и христијани.

Втората експлозија одекна во населбата Шаб, на север од Багдад.

Двете експлозии се случија во трговски области, а во многу продавници избувнал пожар.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *