Почетна Вести Кој се е присутен на Собранието на поглавари во Женева?
Кој се е присутен на Собранието на поглавари во Женева?

Кој се е присутен на Собранието на поглавари во Женева?

420
0

sobor 6Цариградска патрираршија: Патријархот Вартоломеј, кој воедно е и претседавач со соборот. Советници на претседавачот, Митрополитот на Франција, Емануил, Архиепископот амерички, Димитрије, Архиепископот телмски, Јов и архимандритот Вартоломеј Смамарас.

 

Александриската патријаршија: Патријархот Теодор II, Митрополитот леонтополски Гаврил, Митрополитот гвинејски, Георгије.

Антиохиската Патријаршија: (Патријархот Јован отсутен поради здравствени причини) Митрополитот британски и ирски Силуан, Митрополитот на Германија и Средна Европа Исак, презвитер Порфирије Георги.

Ерусалимската патријаршија: Патријархот Теофил III, Архиепископот константински Аристарх, Архиепископот андиодонски Нектариј, архиѓакон Евлогије

Московска патријаршија; Патријархот Кирил, Митрополитот на Киев и цела Украина, Онуфрије, Митрополитот Волоколамски, Иларион и протојереј Николај Балашов.

Српската патријаршија: Патријархот Иринеј, Митрополитит црногорско-приморски АМфилохије, Епископот бачки Иринеј, пресзвитер Владимир Враниќ.

Грузиската патријаршија: Патријархот Илија II, Митрополитот зугдински и цаишки Герасим, Митрополитот горијански и атенски Андреј, протопрезвитер Георгије Звиададезе.

Романската патријаршија: Патријархот Данаил, Митрополитот на Западна и Јужна Европа Јосиф, Митрополитот трговиштански Нифон, протојереј Михаило ТицаПротојереј Стефан Абабеј.

Бугарската патријаршија: Патријархот Неофит, Митрополитот варнански и великопреславски Јован, Митрополитот неврокопски Серафим, архимандрит герасим, Иван Димитров, Т.Атанасов, Д. Арнаудов.sobor 8

Кипарска архиепископија: Архиепископот Хризостом, Епископот карпасијски Христофор, ѓакон Кипријан Кундурис.

Грчка црква: (Отсутен Архиепископот Јероним поради лични причини) Митрополитот илијски Герман, Митрополитот перистеријски Хризостом, Митрополитот месинијски Хризостом.

Албанската црква: Архиепископот Анастасије, Митрополитот ѓирокастровски Димитрије, Митрополитот на Корча Јован, ѓакон Спириндон Топадза.

Полска црква: (отсутен Митрополитот Сава, поради здравствени причини) Епископот семјатички Георгије.

Православната црква на Чешка и на Словачка: Митрополитот Ростислав, Архиепископот михајловско-кошички Георгије, Архиепископот прашки Михаило, Архимандрит Серафим Шемјатовски.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *