Почетна Вести Католички свештеник од Сирија и благодари на Русија
Католички свештеник од Сирија и благодари на Русија

Католички свештеник од Сирија и благодари на Русија

248
0

Поглаварот на Сиријската католичка црква од источен обред, Игнариј го поздрави руското воено учество во Сирија со цел неутрализирање на исламските радикалисти. Тој се заблагодарил и на поддршката што Руската праволсавна црква ја дава во ова акција на русија.

Во текот на изминатите четири месеци откако Русија, по барање на сириската влада, почна со воздушни напади на позициите на милитантите од “Исламска држава”, “многу работи се сменија на терен, изјавил патријархот Игнатиј Јусеф III, пишува италијанската новинска агенција АНСА.

Тој рекол дека руската интервенција им дава малку надеж во оваа трагична ситуација, потенцирајќи дека Русија многу помогнала во Сирија да се ослободат многу градови и села кои биле под контрола на терористичките групи.

Истакнувајќи “сирискиот христијани сме благодарни на Русија”, поглаварот на католичката црква и се заблагодарил и на Руската православна црква за поддршката што ја дава за прогонетите христијани од Сирија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *