Почетна Вести Исламскиот универзитет „Ал Азхар“: Нападите во Брисел се во спротивност со исламот
Исламскиот универзитет „Ал Азхар“: Нападите во Брисел се во спротивност со исламот

Исламскиот универзитет „Ал Азхар“: Нападите во Брисел се во спротивност со исламот

225
0

Престижниот исламски теолошки универзитет „Ал Азхар“ во Египет ги осуди атентатите во Брисел и соопшти дека тие му противречат на исламот, пренесе ТАСС.

„Овие ужасни злосторства се во спротивност со толерантното учење на исламот“, се наведува во соопштението на оваа исламска образовна институција.

„Доколку меѓународната заедница не се обедини против оваа епидемија, нечесните нема никогаш да запрат да ги изведуваат своите одвратни злосторства против невините“.

Универзитетот „Ал Азхар“ е најголемиот исламски универзитет во светот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *