Почетна Вести Регион Иларион им одржа лекција на Србите: Кога го видов погребот на Амфилохиј, знаев дека набрзо ќе има уште еден погреб

Иларион им одржа лекција на Србите: Кога го видов погребот на Амфилохиј, знаев дека набрзо ќе има уште еден погреб

1.68K
0

За тоа колку е алармантна ситуацијата во СПЦ говори и митрополитот Иларион Алфеев, втор човек на Руската православна црква (РПЦ) и еден од водечките православни теолози на денешницата.

Српската православна црква (СПЦ) вчера го погреба својот патријарх Иринеј, а претходно, за кратко време починаа и неколку владици, вклучувајќи го и митрополитот Амфилохиј, како резултат на коронавирусот.

За тоа колку е алармантна ситуацијата во СПЦ говори и митрополитот Иларион Алфеев, втор човек на Руската православна црква (РПЦ) и еден од водечките православни теолози на денешницата.

Вчера, тој, му одржа лекција на раководството на СПЦ.

– Кога видов толку многу владици во олтарот за време на погребот на митрополитот Амфилохиј, знаев дека набрзо ќе има уште еден погреб. За жал, бев во право – рече Иларион.

 

/plusinfo.mk

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *