Почетна Вести Грција ќе легализира џамии дивоградби
Грција ќе легализира џамии дивоградби

Грција ќе легализира џамии дивоградби

80
0

Неколку џамии наскоро ќе бидат отворени во Грција со финансиска помош од Турција, пренесуваат турските и грчките медиуми. Истовремено пак грчките власти најавуваат почеток на процес за легализација на десетици незаконско изградени џамии, будистички храмови и молитвени објекти од други верски заедници.

dzamija atina 1Грчкиот портал „Трибина на православието“ пишува дека Турција на Грција и доставила список од деветнаесет џамии со барање за официјално отворање во скоро време. Станува збор за муслимански храмови во СОлун, Лариса, Кавала, Атина, неколку други градови, како и на островите Родос и Кос.

Алексис Ципрас во неодамнешната посета на Стразбур го најави завршувањето на изградбата ан џамијата во Атина. Освен тоа во Атина се најавува легализација на три илегални џамии и отворање на првите муслимански гробишта.

-Муслимани од многу држави живеат во Грција со своите семејства. Тие даваат свој придонес и ги имаат сите права и обврски предвидени со грчкиот Устав и меѓународните договори. Грција е демократска држава и признава дека секој има право да ја исповеда религијата која ја сака, изјавил министерот за образование, Никос Филис, најавувајќи го проектот за легализација на дивоизградените  верски објекти.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *