Почетна Вера Голема прослава за Мала Богородица во Калишта
ka-1
ka-4
ka-5
ka-6
ka-7
ka-8
ka-10

Голема прослава за Мала Богородица во Калишта

795
0

Голем број верници, претставници од политичкиот и јавниот живот во Македонија, директорката на Комисијата за односи со верските заедници, Валентина Божиновска, претставници на локаните власти, денеска беа дел од централната прослава на празникот „Рождество на Пресвета Богородица“ во манастирскиот комплекс во Калишта – Струга.

Литургијата ја предводеше Архиепископот Охридски и Македонски, г.г Стефан.

-Време е да посветиме повеќе време на семејството. Тоа е мала црква, која треба да се негува, чува и умножува. Мајката Божја нека помага во тоа. Потребно е да има повеќе рожби, порача Архиепископот г.г. Стефан во неговата празнична беседа.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *