Почетна Вера ГАЛЕРИЈА: Литургија за Македонците во Копар
ГАЛЕРИЈА: Литургија за Македонците во Копар

ГАЛЕРИЈА: Литургија за Македонците во Копар

172
0

На 28.февруари 2016 година, недела на блудниот син, во храмот посветен на „Богојавление“ – Копер, Р. Словенија,  Митрополитот Европски г. Пимен и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, богослужеа Света Златоустова литургија во сослужение со свештеници од Европската и Тетовско-гостиварската епархија.

Митрополитот Тетовско-гостиварски одржа пригодна беседа и воедно им се заблагодари на Митрополитот г. Пимен и на црковните управи за срдечното Авраамово гостопримство.

По литургијата беше одржано и годишното собрание на оваа црковна општина на која беше одбрана и нова црковна управа.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *