Почетна Вести ФРАНЦИСК: Богаташите се крвопијци
ФРАНЦИСК: Богаташите се крвопијци

ФРАНЦИСК: Богаташите се крвопијци

212
0

francisk 2Искористувањето на вработените за лично богатење значи дека сте крвопиец. Тоа е смртен грев. Оваа порака ја испратил Папата Франциск од денешната утринска миса во Ватикан. Тој посочил дека експлоатацијата на работната сила на луѓето денес се претвора во вистинско ропство.

Материјалните добра за себе се добри, но се релативни, не се апсолутни. Грешат сите оние кои ја следат таканаречената „теологија на благосостојбата“ според која „Бог те смета праведен штом ти дал многу богатство“. Срцето не смее да се држи за богатството, бидејќи не можете да му служите и на Бог и на богатството, изјавил Папата Франциск

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *