Почетна Вести Асад посетил православен манастир за Божик

Асад посетил православен манастир за Божик

370
0

Сирискиот Претседател Башар ал-Асад заедно со своето семејство го посетил православното село Сајденај.

asad-manasПосетата се случи на 25 декември 2016 година, кога Антиохиската Православна Црква го празнува споменот на Рождеството Христово по новојулијанскиот календар.

Претседателот на Сирија и членовите на неговото семејство го посетија селото и заедно со монахињите од православниот манастир на Сајденајската икона на Божјата Мајка им го честитале на верните овој светол христијански празник.

/БИГОРСКИ

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *