Почетна Вести Европа Патријархот Кирил: Киев ја прогонува УПЦ на странско барање
Патријархот Кирил: Киев ја прогонува УПЦ на странско барање

Патријархот Кирил: Киев ја прогонува УПЦ на странско барање

231
2

„Архитектите“ на меѓународните конфликти ја мразат Украинската православна црква (УПЦ), бидејќи таа може да послужи како инструмент за помирување меѓу рускиот и украинскиот народ, рече патријархот Кирил, поглаварот на Руската православна црква (РПЦ). Затоа има барање за негово прогонство, смета тој.

Во говорот во четвртокот, Кирил изрази „длабока тага и праведен гнев“ поради, како што ги нарече, „обидите на актуелните власти во Киев и нивните странски поддржувачи да ја искористат УПЦ како оружје за поттикнување на руско-украинската омраза“.

Идното помирување „ќе биде невозможно“ без аполитична православна црква во Украина, предвиде Патријархот. „Затоа УПЦ се соочува со таква омраза од современите архитекти на светските конфликти“, објасни тој.

Тој изрази жалење за „невидениот прогон“ на УПК од страна на украинската влада, што го спореди во „размер и цинизам“ со антирелигиозната кампања што болшевичката влада ја започна по преземањето на власта во Русија во 1917 година.

Православните свештеници и верниците во Украина се соочуваат со монтирани криминални случаи, клевети во медиумите, одземање имот и сквернавење на нивните свети места, рече Кирил. Има дури и повици за целосна забрана на УПЦ, додаде тој.

Сето тоа може да се смета како дел од глобалната странска комисија за уништување на канонското православие во Украина.

Имаше верски тензии меѓу православните христијани во Украина уште од раните години на независноста на земјата. Некои свештеници се одвоија од УПЦ за да формираат „Киевска патријаршија“, што Московската патријаршија го осуди. Во 2018 година, се формираше нова „Православна црква на Украина“.

Тогашниот претседател Пјотр Порошенко го промовираше признавањето на новата црква од страна на Цариградската вселенска патријаршија со седиште во Турција како клучно достигнување на неговото претседателствување.

Во својот говор во четвртокот, патријархот Кирил го критикуваше Константинопол за неговата улога во поттикнувањето поделби меѓу православните христијани. Москва ги прекина духовните и дипломатските врски со Константинопол поради нејзиниот потег во Украина.

Во ноември минатата година, украинската безбедносна агенција (СБУ) започна акција против УПЦ, рации во манастири и цркви, барајќи докази за дослух со руската влада. Службата тврдеше дека црквата би можела да ги засолни руските агенти и резервите на оружје.

Во средата, Зеленски ја воведе последната рунда лични санкции насочени кон свештенството на УПЦ, вклучително и неколку епископи

Коментар(2)

  1. Украинската црква треба да биде аполитична за да стане мост за помирување меѓу Украина и Русија. Ок! А Руската црква каква треба да биде?!?

  2. Комедијантот Зеленски во нова комедија: да ја знаеше силата на главното и единствено оружје на Црквата немаше да стане христогонител во сите можни варијанти. Сепак, сите знаеме како завршуваат христогонителите. Па и фашистите. Сите освен Зеленски. Тој допрва ќе дознае.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *