Почетна Вести Папата предупредува на можна „балканизација на Европа“ по брегзит
Папата предупредува на можна „балканизација на Европа“ по брегзит

Папата предупредува на можна „балканизација на Европа“ по брегзит

185
0

Папата Франциско предупредува на можна „балканизација“ на Европа по референдумот во Британија на кој беше изгласано напуштање на Европската унија.

francisk 6Папата ја повика ЕУ да изнајде креативни нови начини да остане заедно давајќи им на државите повеќе слобода.

Во изјава дадена за новинари на лет до Ерменија, папата укажа дека Шкотска и Каталонија може по брегзит, да се залагаат за сецесија, што може да предизвика „балканизација на Европа“.

Папата ги повика европските лидери да бидат отворени за „креативност и здрава разединетост“ што би значело дека државите од ЕУ би имале „повеќе независност и слобода“. Зборуваќи за големата невработеност и економска стагнација, тој наведе дека е јасно оти „нешто не е добро во таа гломазна унија“

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *