Почетна Интервју Отец Бобан Митевски: Црквата е премногу толерантна кон нецрковните традиции

Отец Бобан Митевски: Црквата е премногу толерантна кон нецрковните традиции

3.16K
5

Интервју: Отец Бобан Митевски, Презвитер во Скопска Епархија.

Отец Бобан е еден од помладата генерација свештеници на МПЦ, кој неуморно секојдневно се обидува да внесе нов дух во насока на правилното христијанско, православно чествување на празниците. Во ова интервју, Отец Бобан зборува за она што треба Црквата да го прави во насока на вистинска едукација.

Коментар(5)

 1. За се е во право, само згреши за Прилеп, затоа што во секоја улица има оган, плус последниве години имаме дури и пиротехника

 2. Гостивар веке 20 години и повеке пиротехниката, огновите и ракиите,ората и некаков си кум на огнот ?! (ама пагански е ова, па, па, оаза) се главни причини за собирање. Имаат ли поим дека го славиме роденденот на Господ Исус ХРИСТОС? А лугето се жалат, свештениците ни една Беседа, ни да гугнат да го поучат народот. На што се должи сето ова? На што??? Нема цврста рака или што?

 3. Ana vo pravo si , a I ubavo go kaza toa za oganot deka e paganski…
  Kako najosnovno nekrsteni denovi se , a oganot e ritual, asocira na magija , paganizam , spaluvanje… Neli se slavi raghanje na edinstvenoto nesto povrzano od zemjata so Bog… Negoviot sin… Od kade sega palenjeto na ognovi… Kogo go spaluvame… Ima mn raboti koi nekako be stimaat …

 4. Ana vo pravo si , a I ubavo go kaza toa za oganot deka e paganski…
  Kako najosnovno nekrsteni denovi se , a oganot e ritual, asocira na magija , paganizam , spaluvanje… Neli se slavi raghanje na edinstvenoto nesto povrzano od zemjata so Bog… Negoviot sin… Od kade sega palenjeto na ognovi… Kogo go spaluvame… Ima mn raboti koi nekako be stimaat …

 5. Да не е огинот, ракијата, забавата
  Народот нема да знае што е црква
  Од зајдисонце, ќе имаме темнина непроодна.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *