Почетна Вести Регион Бугарија се жали пред ЕК дека во Македонија се раскопани 400 гробови на бугарски војници
Бугарија се жали пред ЕК дека во Македонија се раскопани 400 гробови на бугарски војници

Бугарија се жали пред ЕК дека во Македонија се раскопани 400 гробови на бугарски војници

126
1

Бугарски „Труд“ објави дека коските на речиси 400 бугарски војници кои загинале во Првата светска војна, биле раскопани од две поголеми парцели на гробишта поради изградба на пат кај селото Дреново, во близина на Кавадарци.

-Во секоја од нив се закопани по речиси 200 бугарски војници и офицери. Таму има спомен обележја и две камени пирамиди за вечно сеќавање од бугарската држава, подигнати во 1916 година. Погребаните се загинати Бугари во периодот 1913-1915 година и се припадници на 8-та пешадиска Тунџанска дивизија со центар во Стара Загора и Хасково, објави Труд.

Бугарија ќе се жали пред Европската комисија дека македонските власти не го известиле Министерството за одбрана во Софија за нивната намера да ги изринат коските на загинатите Бугари, а не била известена ниту Бугарската православна црква, за да се направи опело и коските да бидат преместени на друго место со православен ритуал.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *