Почетна Вести Српскиот патријарх повлече потег за почитување
Српскиот патријарх повлече потег за почитување

Српскиот патријарх повлече потег за почитување

381
1

irinej srpskiПоглаварот на Српската православна црква, Патријархот Иринеј испратил честитки до Ромокатоличкиот поглавар, Патата Францсик, Поглаварот на Англиканската црква Архиепископот кетерберијски Јустин, Претседателот на Евангелската црква во Германија, Бискупот Хајнрих Бедфорд, како и до останатите поглавари на другите христијански цркви кои утре по григоријанскиот календар го слават христовото воскресение, Велигден.

Со овој неовообичаен и позитивен гест, Српскиот патријарх најсрдечно им го честита Велигден и на Католиците и христијаните од другите цркви кои живеат и во Србија, а Велигден го слават утре.

Католичката и Православната црква имаат остри разлики околу календарот по кој се одбележува Велигден. И православните цркви кои се придржуваат до григоријанскиот календар, Велигден го слават според стариот јулијански календар.

Овој потег на Српскиот патријарх, според верските аналитичари во Србија е за поздравување и е редок меѓу православните поглавари.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *