Почетна Вера Сеноќно бдение во Манастирот во Јанковец
Сеноќно бдение во Манастирот во Јанковец

Сеноќно бдение во Манастирот во Јанковец

302
0

Свештеници и монанси заедно со митрополитот Преспанско Пелагониски г. Петар и во присуство на верници од Ресен и околината на 31 декември 2015 година отслужиле сеноќно бдение во манастирот Успение на Пресвета Богородица, Јанковец.

Вечерта биле читани и поуки од светите отци.

Едно од две нешта е неизбежно: или човекот во потрага по психофизички задоволства и конфор ќе се оддалечи од Бога, и со тоа духовно ќе умира, или во стремење кон натприродниот образ на битието ќе умира за овој свет. Во последново ’умирање’ се состои нашиот „крст“, нашето „распетие“, запишал Старец Софрониј Сахаров

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *