Почетна Вести Европа Руската црква формира епархија во Ерменија
Руската црква формира епархија во Ерменија

Руската црква формира епархија во Ерменија

91
0

Синодот на Руската православна црква, чиј состанок се одржа во петокот преку он лајн, одлучи да се формира Еревско-ерменска епархија на Руската православна црква во рамките на Ерменија.

Како што објасни официјалниот претставник на Руската црква Владимир Легојда за новинарите, оваа одлука е договорена со поглаварот на Ерменската апостолска црква, католикосот Гарегин Втори, со кого се разговараше „во духот на братскиот дијалог“.

Новата епархија ќе ја предводи архиепископот Клин Леонид. Во исто време, како што забележува веб -страницата на Руската православна црква, тој ќе ја задржи позицијата заменик -претседател на Одделот за надворешни црковни односи.

/ИНТЕРФАКС

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *