Почетна Вести Европа Руската црква ќе дебатира за зависноста од социјалните мрежи
Руската црква ќе дебатира за зависноста од социјалните мрежи

Руската црква ќе дебатира за зависноста од социјалните мрежи

68
0

Придобивките и штетите од социјалните мрежи ќе бидат една од главните теми за дискусија на IX Меѓународниот собор на православни масовни медиуми „Вера и збор“, потврдија претставници на Руската православна црква и православните медиуми кои ќе учествуваат на конференцијата.

Во четвртокот се одржа прес -конференција преку Интернет. Собирот ќе се одржи од 18 до 22 октомври 2021 година со благослов на патријархот Московски и на цела Русија Кирил и ќе биде посветен на темата „Црквата во светот што се менува: предизвици и лекции за дигитализација“.

Исто така, ќе биде домаќин на практични дискусии за работа во различни социјални мрежи. Посебна презентација ќе биде посветена на темата за учење свештеници да работат во социјалните мрежи .

/  РИА Новости.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *