Почетна Вести Европа Руската црква поради пандемијата го одложи Соборот и прославите за роденденот на Патријархот
Руската црква поради пандемијата го одложи Соборот и прославите за роденденот на Патријархот

Руската црква поради пандемијата го одложи Соборот и прославите за роденденот на Патријархот

76
0

Светиот синод на Руската православна црква одлучи да го одложи Архиерејскиот Собор за шест месеци поради големиот број на новозаразени од Ковид 19.

-Поради тешката епидемиска ситуација, се одлож одржувањето на Светиот Архиерејски Собор до мај 2022 година, одредувајќи ги датумите на состаноците на 26-29 мај 2022 година“, стои во соопштениоето од Синодот на РПЦ.

Претходно, се најавуваше дека Соборот ќе се одржи на 15-18 ноември 2021 година.

Покрај тоа, како што изјави за новинарите официјалниот претставник на црквата Владимир Легојда, прославите низ целата црква по повод 75-годишнината од раѓањето на патријархот Кирил исто така се одложуваат.

/ ИНТЕРФАКС

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *