Почетна Вести Папата одржа миса во Баку
Папата одржа миса во Баку

Папата одржа миса во Баку

114
0

Папата Франциск вчера одржа миса во главниот град на Азербејџан Баку во рамки на неговата турнеја на Кавказот на која промовира толеранција и мир.

papa-azerbedzan-3По неговото пристигнување на аеродромот во Баку тој одржа миса во католичката црква која беше изградена во 2002 година по посетета на папата Јован Павле Втори.

За време на неговата десетчасовна посета на Баку понтифот ќе се сретне и со претставници на повеќе религии, како и со долгогодишниот претседател Илхам Алиев. Локалните медиуми не посветуваат многу внимание на посетата на папата во земјата која се претежно шиити муслимани а има малку католици.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *