Почетна Вести Отворена најголемата џамија во Турција

Отворена најголемата џамија во Турција

315
0

Чамлица, најголемата џамија во Турција вчера беше официјално отворена во Истанбул, три години откако претседателот Реџеп Таип Ердоган го постави нејзиниот камен темелник.

dzamija istanbulЏамијата можe да прими 40.000 луѓе и е направена на 30.000 квадратни метри, има музеј и библиотека. Изградбата на најголемата џамија во Турција чинела 66,5 милиони евра.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *