Почетна Вести Кипарскиот Архиепископ на средба со Башар Ал Асад: Сирија ќе излезе победник над тероризмот
Кипарскиот Архиепископ на средба со Башар Ал Асад: Сирија ќе излезе победник над тероризмот

Кипарскиот Архиепископ на средба со Башар Ал Асад: Сирија ќе излезе победник над тероризмот

185
0

Кипарскиот Архиепископ, Хризостом вчера разговарал со сирискиот претседател Башар ал-Асад во Дамаск, каде е во посета по официјална покана на Асад.

asad 6Архиепископот Хризостом бил пречекан со сите почести како официјален гостин. Асад и Хризостом разговарале за состојбата во Сирија и историските врски меѓу двете држави.

asad 5Архиепископот на Кипар пред претседателот на Сирија, ја истакнал важноста од зајакнувањето на односите потенцирајќи дека е во интерес на европските држави да ги разгледаат нивните односи со Сирија и да направат укинување на ембаргото.

asad 2-Јас уверен дека Сиријците сигурно се движат кон излезот од кризата, и ќе излеземе победнички против тероризмот, изјавил  меѓу другото архиепископот Хризостом.

asad 7Од своја страна, Асад изјавил дека екстремистите да ја поткопале хармоничната социјалната структура на Сирија, која беше едена од посебни карактеристики во историјата на Сирија.

На средбата присуствувал и Антиохискиот патријарх Јован.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *