Почетна Вести Како се одбележува Водици во Украина

Како се одбележува Водици во Украина

431
0

Митрополитот Киевски и на цела Украина, Онуфрије ги освети водите во Дњепар за празникот Богојавление. Тој е претставник на Украинската автономна црква, која е под јуриздикција на Руската православна црква.

Чинот на осветување на водите, според тамочните правила значи само спуштање на светиот крст во водите и негово извлекување. Потоа верниците се попрскуваат со вода. Дел од нив влегуваат и да се искапат, но не скокааат по светиот крст.

Интересен детал е моментот кога самиот Митрополит себбе си се попраскува со вода.

Видете во видеото.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *